​​spawanie tigiem

Spawanie tigiem jest polecane wszędzie, gdzie konieczne okazuje się wykonanie trwałych, a przy tym estetycznych spoin bez odprysków. Nic więc dziwnego, że ta metoda znajduje zastosowanie w wielu odmiennych gałęziach przemysłu. Co jest najważniejsze w tej technice spawania? Czy warto się jej nauczyć? Jak właściwie ustalić najważniejsze parametry podczas wykonywania spoin?

Kiedy spawanie tigiem to dobry pomysł?

Spawanie metodą TIG to inaczej spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego. Tak jak zostało wspomniane, pozwala ono na tworzenie wysokiej jakości spoin, dlatego to właśnie ta technika jest wykorzystywana przez osoby, którym zależy na estetycznych i trwałych łączeniach. Właściwie wykonane spoiny metodą TIG są wolne od odprysków. Warto podkreślić, że ta technika spawania zdaje egzamin zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i niewielkich warsztatach. Ponadto część osób decyduje się na zakup urządzeń TIG do użytku domowego.

Przy wykorzystaniu opisywanej metody spawania można łączyć ze sobą stal kwasoodporną, konstrukcyjną, a także nierdzewną. Ponadto sprawdzi się podczas wykonywania spawania takich materiałów jak: aluminium, miedź, nikiel czy tytan. Daje też możliwość łączenia ich stopów. Metoda Metoda TIG z powodzeniem jest wykorzystywana do zespalania cienkich blach – nawet tych, których grubość wynosi tylko 0,5 mm. To sprawiło, że zdobyła popularność w przemyśle lotniczym, a także branżach: samochodowej i spożywczej.

Mówiąc o zaletach opisywanej techniki wykonywania spoin, wiele osób zwraca uwagę na możliwość bezproblemowego kontrolowania ilości ciepła oraz jeziorka spawalniczego. Należy jednak pamiętać, że z reguły metoda TIG nie sprawdzi się w miejscach, w których szczególnie istotna jest prędkość spawania.

Parametry, o których należy pamiętać przed spawaniem metodą TIG

Zanim rozpocznie się spawanie tigiem, należy przemyśleć ustawienia parametrów, które umożliwią komfortową i efektywną pracę. Przede wszystkim istotny jest właściwy dobór prądu. Obecnie stosuje się prąd stały (TIG-DC) oraz przemienny (TIG-AC). W przypadku pierwszej opcji należy pamiętać, aby zastosować biegunowość ujemną na elektrodzie – to sprawi, że uchwyt spawalniczy nie będzie się nadmiernie nagrzewać. Z wykorzystaniem prądu stałego można łączyć wiele materiałów. Wyjątkiem są jednak: magnez, aluminium oraz ich stopy. Te są spawane prądem przemiennym.

Mówiąc o prądzie, nie należy zapominać również o jego natężeniu. To zależy m.in. od grubości oraz rodzaju spawanych materiałów. Ustawiając ten parametr, trzeba wziąć pod uwagę również rodzaj gazu osłonowego, średnicę elektrody nietopliwej oraz pozycję, w jakiej zamierza się spawać. Natężenie prądu wpływa na to, jak będzie ostatecznie wyglądać spoina. Warto podkreślić, że spawacz podejmuje również decyzję odnośnie do tego, w jakiej osłonie gazów obojętnych będzie wykonywać swoją pracę. Najczęstszym wyborem jest argon.

Zanim przejdzie się do spawania metodą TIG trzeba wybrać rodzaj, a także średnice materiału dodatkowego – spoiwa. Z reguły ma ono kształt drutu. Ponadto ważny okazuje się też wybór odpowiedniej średnicy elektrody nietopliwej oraz jej rodzaju. Każdy z tych parametrów przy spawaniu TIG ma znaczący wpływ na to, jakie połączenie będzie można uzyskać.

spawanie tig

Jak przebiega spawanie TIG?

Spawanie TIG to proces, podczas którego nietopliwa elektroda wolframowa jest zbliżana do wcześniej wybranego elementu, dzięki czemu powstaje łuk spawalniczy. Ten z kolei prowadzi do topnienia łączonych fragmentów oraz wcześniej wspomnianego materiału dodatkowego. W ten sposób powstaje jeziorko spawalnicze, które krzepnie po odsunięciu się od niego łuku. Warto także podkreślić, że całemu procesowi towarzyszy obojętny gaz doprowadzany przez dyszę gazu osłonowego. Dzięki temu nie dochodzi do utleniania podczas spawania.

Spawanie metoda TIG – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Aby spawanie TIG przyniosło oczekiwane efekty, trzeba szczególnie zadbać o czystość miejsca pracy, a także wykorzystywanych podczas niej akcesoriów i samego materiału. Właściwe przygotowanie spawanych elementów i przestrzeni pozwoli uniknąć wielu błędów oraz nieestetycznego odkształcenia materiału. Podczas spawania metodą TIG bardzo ważne jest również ustalenie odpowiednich pochyleń spoiwa i elektrody, ponieważ to ma wpływ na ostateczny wygląd łączenia.

Aby proces spawania przyniósł oczekiwane efekty, ważne jest także dobranie właściwej jego prędkości. W tym przypadku w dużej mierze zależy ona od umiejętności osoby, która wykonuje łączenie. Warto mieć na uwadze, że metoda TIG może okazać się nieco bardziej wymagająca niż MIG/MAG. W tym przypadku jedną ręką trzeba przesuwać uchwyt spawalniczy, podczas gdy druga trzyma materiał dodatkowy. To nierzadko na początku nauki spawania sprawia trudności.

Podczas wykonywania połączeń znaczącą rolę odgrywają także umiejętności spawacza. Doświadczenie i wiedza na temat metod spawania oraz znajomość odpowiednich ustawień ułatwia wykonanie estetycznej i trwałej spoiny, którą może zapewnić metoda TIG. Oczywiście istotna jest również sama spawarka. Warto stawiać na urządzenia nowoczesne zapewniające komfort pracy, a także bezpieczeństwo spawacza.

Jak nauczyć się spawania metodą TIG?

Należy pamiętać, że nikt nie nauczył się spawania w osłonie gazów osłonowych od razu. Obecnie można skorzystać z kursów, jakie oferuje TECHNIKA SPAWALNICZA. Eksperci doskonale znający metodę, polegającą na wytwarzaniu łuku elektrycznego z wykorzystaniem elektrody wolframowej, pomogą w przyswojeniu podstawowych informacji dotyczących wykonywania spoin wspomnianą techniką.

Warto także podkreślić, że podczas zajęć nie jest przedstawiany jedynie schemat spawania. Każdy z jego uczestników próbuje swoich sił i samodzielnie wykonuje spoiny. Wiedza przedstawiona w atrakcyjny dla słuchacza sposób oraz ćwiczenia praktyczne pozwalają na efektywną naukę, co z kolei przekłada się na wykonywanie trwałych i estetycznych łączeń. Warto także podkreślić, że kursanci mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt.

Dlaczego warto zdecydować się na naukę spawania metodą TIG? Przede wszystkim po ukończonym kursie z oferty TECHNIKI SPAWALNICZEJ każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. To pomaga w znalezieniu zatrudnienia w branży spawalniczej. Z kolei jeżeli komuś zależy na wykorzystaniu umiejętności wyłącznie w przydomowym warsztacie – po kursie wykonywanie trwałych spoin będzie dla niego łatwiejsze.

FAQ:

1. W jakim celu stosuje się gaz osłonowy podczas spawania TIG?

Odpowiednio dobrane gazy osłonowe zapobiegają reakcjom chemicznym, które mogą zachodzić na powierzchni spawanych elementów.

2. Jakie zalety ma spawanie TIG?

Spawanie metodą TIG pozwala wykonać estetyczne, trwałe złącza. Ponadto można z jego pomocą tworzyć spoiny wielu odmiennych materiałów.

3. Kiedy lepszym wyborem będzie spawanie TIG-AC?

TIG-AC warto wykorzystać przy spawaniu aluminium oraz stopów aluminium, a także magnezu.