spawanie migomatem

Spawanie migomatem cieszy się niesłabnącą popularnością. Wszystko za sprawą wielu zalet, które ma ten sposób wykonywania łączeń. Aby jednak możliwe było tworzenie spoin trzeba opanować obsługę migomatu. Dla ich estetyki i trwałości ważne jest także ustawienie właściwych parametrów spawania. Jak wygląda wykonywanie połączeń migomatem?

Proces spawania metodą MIG/MAG – jakie ma zalety?

Metoda MIG/MAG ma wiele zalet Najważniejsze z nich to:

  • uniwersalność – sprawdza się zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i mniejszych warsztatach oraz w przydomowych garażach;
  • możliwość łączenia różnorodnych materiałów – migomaty są wykorzystywane podczas stworzenia spoin elementów z aluminium, miedzi czy stali konstrukcyjnej;
  • łatwość obsługi – z migomatów korzystają doświadczeni spawacze, a także osoby, które dopiero zaczynają naukę wykonywania łączeń;
  • umożliwienie spawania w różnych pozycjach – jest to szczególnie istotne, jeśli chce się wykorzystać migomat w warsztacie samochodowym;
  • wydajność – w stosunkowo krótkim czasie z pomocą migomatu można wykonać znaczną liczbę łączeń;
  • możliwość tworzenia estetycznych, a przy tym trwałych spoin.

Migomaty to urządzenia, które znalazły zastosowanie w wielu branżach. Stosuje się je we wcześniej wspomnianych warsztatach samochodowych. Ponadto metoda MIG/MAG jest używana w przemyśle stoczniowym. Dzięki niej powstają również różnego rodzaju elementy aluminiowe oraz stalowe. Niezależnie więc od tego, czy chce się spawać zawodowo, czy jedynie w ramach hobby oraz bez względu na posiadane doświadczenie, spawanie migomatem może być odpowiednią opcją.

Jak ustawić migomat? Najważniejsze parametry

Zanim omówimy, jak ustawić migomat, warto wytłumaczyć, na czym polega spawanie metodą MIG/MAG. Podczas wykonywania spoin z wykorzystaniem tego sposobu powstaje łuk elektryczny pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Proces spawania może odbywać się w osłonie gazu aktywnego takiego jak dwutlenek węgla (MAG) lub obojętnego, np. helu lub argonu (MIG).

Wybór właściwego gazu osłonowego zależy przede wszystkim od tego, co się ze sobą łączy. Pierwszy z wymienionych jest odpowiedni w przypadku stali niskostopowej, z kolei drugi sprawdzi się do łączenia aluminium, miedzi, a także stali wysokostopowej.

Podczas ustawiania parametrów przed rozpoczęciem pracy, warto zwrócić uwagę na napięcie łuku spawalniczego. Niewłaściwe ustawienia będą w tym przypadku skutkować zwarciami oraz rozpryskami, których spawacze starają się unikać. Kolejną istotną kwestią jest natężenie prądu spawania. W tym przypadku wiele zależy od łączonego materiału oraz od szybkości wykonywania spoin i pozycji spawania.

Istotne są też rodzaj oraz średnica wykorzystywanego drutu elektrodowego. W tym przypadku właściwy wybór zależy głównie od spawanego materiału, a także natężenia prądu spawania i przyjętej podczas pracy pozycji. Należy zaznaczyć, że od doboru tego elementu zależy, jak cienką spoinę się uzyska. Podczas ustawiania parametrów trzeba też pamiętać, że istotną rolę odgrywa biegunowość prądu spawania – zazwyczaj korzysta się z biegunowości dodatniej, jednak należy ją zmienić w przypadku wykorzystania drutu samoosłonowego lub lutospawania. Dobrze też zwrócić uwagę na prędkość podawania drutu.

Warto również podkreślić, że istnieją trzy sposoby przenoszenia ciekłego metalu do jeziorka spawalniczego, które zależą głównie od ustawionych parametrów. Można wskazać wariant natryskowy, zwarciowy oraz przejściowy.

jak ustawić migomat

Jak spawać migomatem?

Oprócz sprawdzenia, jak ustawić migomat, warto pamiętać, że do spawania niezbędny jest odpowiedni strój ochronny. Aby uniknąć oparzeń, trzeba zainwestować również w specjalną osłonę oczu i twarzy oraz rękawiczki. Po zmianie stroju i przygotowaniu sprzętu można przejść do pracy. Ważne jest odpowiednie pochylenie uchwytu spawalniczego, które nie powinno wynosić więcej niż 15 stopni w stosunku do pionu. Po zajarzeniu łuku elektrycznego rozpoczyna się spawanie.

Podczas wykonywania spoiny trzeba pamiętać, aby drut przesuwać wzdłuż łączenia, starając się zachować stałą prędkość spawania. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie estetycznej i trwałej spoiny. Warto również mieć na uwadze, że do tworzenia ładnych, odpornych na uszkodzenia łączeń często potrzebna okazuje się praktyka. Bardzo ważne jest też skupienie w czasie pracy. Należy o tym pamiętać, poszukując odpowiedniego miejsca do wykonania łączenia.

Spawanie migomatem – na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Jeśli spawanie MIG/MAG ma przynieść oczekiwane efekty, należy poświęcić czas na wybór odpowiedniego sprzętu. Warto wybierać wyłącznie modele od renomowanych dostawców, ponieważ to daje pewność wydajności i niezawodności. Istotne okazują się często dodatkowe funkcje, np. regulacja indukcyjności czy możliwość spawania prądem pulsacyjnym. Przydatna jest też opcja automatycznego dopasowania parametrów do napięcia łuku elektrycznego.

Przy wyborze sprzętu trzeba zwrócić uwagę na podajnik drutu, w który ten został wyposażony. Może on być 4- lub 2-rolkowy. Pierwszy sprawdzi się do profesjonalnego wykorzystania w przemyśle, z kolei drugi spełni oczekiwania osób chcących kupić urządzenie do używania w przydomowym warsztacie. W razie wątpliwości, podczas poszukiwania odpowiedniego migomatu, warto doradzić się doświadczonego sprzedawcy, która z dostępnych opcji będzie najkorzystniejsza.

Nauka spawania migomatem – czy się opłaca?

Dla osób, które chcą wiedzieć, jak spawać migomatem, przygotowane są również specjalne kursy prowadzone przez fachowców TECHNIKI SPAWALNICZEJ. Na zajęciach słuchacze mogą dowiedzieć się, kiedy dobrym wyborem będzie metoda spawania MIG/MAG oraz poznać odpowiednie ustawienia parametrów w zależności od innych czynników. Organizowane są także zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy kursu mogą próbować swoich sił z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, dzięki czemu dokładnie poznają cały przebieg procesu spawalniczego.

Nauka spawania migomatem od profesjonalistów to dobry wybór zarówno dla osób, które wiążą ze spawaniem swoją przyszłość, jak i dla każdego, kto chce wykonywać estetyczne spoiny w zaciszu domowym. Kursy oferowane przez TECHNIKĘ SPAWALNICZĄ kończą się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego umiejętności, co jest szczególnie przydatne dla osób szukających zatrudnienia w branży.

FAQ:

1. Od czego zależy wybór gazu osłonowego podczas spawania metodą MIG/MAG?

Podczas spawania migomatem gaz osłonowy jest dobierany w zależności od łączonych materiałów. MIG sprawdzi się w przypadku elementów aluminiowych, miedzianych lub ze stali wysokostopowej. Z kolei gazy aktywne chemiczne są polecane w przypadku spawania stali niskostopowej.

2. W jaki sposób ciepły metal może trafiać do jeziorka spawalniczego?

Jeziorko spawalnicze może być tworzone z ciekłego metalu trafiającego do niego jednym z trzech sposobów: zwarciowym, przejściowym lub natryskowym.

3. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru migomatu?

Spawarka migomat powinna mieć wszystkie niezbędne funkcje, a także pochodzić od renomowanego dostawcy. To zapewni oczekiwaną efektywność oraz niezawodność.