rodzaje spawarek

Spawarki są wykorzystywane w wielu odmiennych branżach. Sporo osób ma również tego rodzaju urządzenia w swoich przydomowych warsztatach. Aby jednak móc tworzyć estetyczne oraz trwałe spoiny potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Tylko właściwie dobrane urządzenia są gwarancją efektywnej i komfortowej pracy. Jakie rodzaje spawarek można wyróżnić? Którą z dostępnych opcji wybrać?

Jakie rodzaje spawarek można wyróżnić ze względu na wykorzystywaną metodę spawania?

Pierwszym urządzeniem służącym do wykonywania spoin był palnik gazowy. Choć wciąż jest on dostępny na rynku, najczęściej dzieli się spawarki ze względu na to, jaką metodą można z ich pomocą tworzyć spoiny. Każda z nich jest odpowiednia do innego rodzaju materiałów i sprawdzi się w odmiennych branżach. Dokładny opis każdej z nich przedstawiamy poniżej.

Spawarki MMA

Pierwszym rodzajem jest sprzęt do spawania metodą MMA, a więc taki, który pozwala na spawanie elektrodami otulonymi. Jakie zalety mają te urządzenia? Przede wszystkim są uniwersalne. Z ich pomocą można łączyć ze sobą zarówno stal niestopową, jak i stopową. Oprócz tego są wykorzystywane tam, gdzie spoiny powstają na takich materiałach jak: miedź, nikiel lub żeliwo. Warto podkreślić, że spawarki MMA mogą być używane w różnych warunkach, w tym w przestrzeni otwartej, co może okazać się istotne w niektórych gałęziach przemysłu.

Plusem spawarek MMA jest także ich korzystna cena w porównaniu z innymi typami tego rodzaju sprzętu. Gdzie najczęściej można spotkać opisywane urządzenia? Często są wykorzystywane przez osoby zajmujące się wykonywaniem spoin w wolnym czasie. Oprócz tego zdają egzamin na budowie np. podczas prac instalacyjnych. Z ich pomocą łączone są także elementy konstrukcyjne ze stali. Ponadto nierzadko stosuje się je do spawania rur.

Spawarki MIG/MAG

Spawarki MIG/MAG inaczej określane są mianem migomatów. W tym przypadku tworzenie spoin przebiega w osłonie gazu. Tego rodzaju sprzęt swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wszechstronności. Z powodzeniem jest wykorzystywany zarówno w przemyśle, jak i przez osoby prywatne. Może być użyty przy spawaniu aluminium, a także do łączenia stali konstrukcyjnej czy miedzi. Warto jednak mieć przy tym na uwadze, że efekt zależy przede wszystkim od właściwego doboru gazu oraz drutów elektrodowych.

Opisywany rodzaj urządzeń pozwala na dokładne spawanie, a to skutkuje powstaniem trwałych, a przy tym estetycznych spoin. Nie można również zapomnieć o tym, że sprzęt do spawania metodą MIG/MAG to także gwarancja efektywności. Poleca się go również osobom stawiającym dopiero pierwsze kroki w branży spawalniczej, ponieważ są stosunkowo proste w obsłudze.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się spawarki MIG/MAG? Oprócz przydomowych warsztatów, tego typu spawarki są używane w szeroko pojętym przemyśle metalowym. Ze względu na to, że można je wykorzystywać w dowolnych pozycjach, stawiają na nie często także warsztaty samochodowe.

Spawarki TIG

Wymieniając rodzaje spawarek nie można zapomnieć o sprzęcie przeznaczonym do wykonywania łączeń metodą TIG – określaną mianem spawania elektrodą wolframową. Podobnie jak wcześniej przedstawione typy, urządzenie to może być wykorzystywane w przemyśle, a także hobbystycznie. Wyróżnia się następujące typy spawarek TIG:

  • spawarka TIG AC/DC – przeznaczona do spawania stali oraz aluminium;
  • spawarka TIG DC – dostosowana do łączenia stali stopowej, oraz niestopowej.

Spawarki TIG to dobry sprzęt do spawania blach, szczególnie cienkich, np. w przemyśle samochodowym lub spożywczym. Warto jednak podkreślić, że z ich pomocą można wykonywać spoiny różnych materiałów. Dobrze sprawdzają się w terenie, co sprawia, że znajdują zastosowanie w łączeniu rurociągów. Zespolenia powstające z wykorzystaniem technologii TIG wyróżniają się swoją jakością. Jeśli więc komuś zależy na estetycznych spoinach bez odprysków, powinien postawić na spawarki TIG.

spawarka rodzaje

Rodzaje spawarek – modele inwertorowe oraz transformatorowe

Jak jeszcze dzielą się spawarki? Rodzaje zależą nie tylko od metody, przy której wykorzystaniu możliwe jest użycie danego sprzętu. Profesjonaliści wyróżniają również spawarki transformatorowe oraz inwertorowe, których charakterystykę przedstawiamy poniżej.

Spawarki inwertorowe

Spawarka inwertorowa to doskonały wybór dla osób, które szukają lekkiego, przenośnego sprzętu. Może współpracować z agregatami prądotwórczymi i jest odporna na spadki napięcia. Zazwyczaj tego rodzaju sprzęt wykorzystuje się w profesjonalnych firmach, choć niektórzy wybierają go również do użytku domowego. Urządzenie inwertorowe to jedna z najchętniej wybieranych spawarek podręcznych.

Spawarki transformatorowe

Dla kogo dobrym wyborem jest spawarka transformatorowa? Tego rodzaju spawarka elektryczna okazuje się zazwyczaj cięższa niż wcześniej opisany wariant inwertorowy. Można w takim przypadku wybrać mniejsze urządzenie, jednak to zazwyczaj ma mniejszą wydajność. Duży model spawarki transformatorowej będzie natomiast odpowiedni, jeśli szuka się sprzętu stacjonarnego o dużej wydajności.

Jaki rodzaj spawarki wybrać dla siebie?

Jak wybrać odpowiednią spawarkę? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na swoje potrzeby. Oprócz tego należy sprawdzić, czy wybrane urządzenie pochodzi od renomowanego dostawcy. Tylko wtedy ma się pewność, że urządzenie zapewni oczekiwane efekty, a także bezpieczeństwo podczas spawania.

W razie wątpliwości dotyczących wyboru spawarek, umożliwiających łączenie elementów w technologii MIG/MAG, MMA lub TIG, warto skontaktować się ze specjalistą. Fachowcy zatrudnieni w TECHNICE SPAWALNICZEJ po poznaniu oczekiwań klientów znajdą odpowiednią spawarkę. Dodatkowo w naszej siedzibie w Poznaniu można wypróbować wybrany sprzęt. Wybierając urządzenie z pomocą doświadczonej osoby, która sama również zajmuje się spawaniem, można mieć pewność, że zakupiony sprzęt będzie odpowiedni.

FAQ:

1. Jakie urządzenia uznaje się a za pierwszy rodzaj spawarki?

Pierwsze znane spawarki to spawarki gazowe.

2. Jakie zalety mają spawarki wykorzystywane do spawania z wykorzystaniem technologii MMA?

Spawarki MMA wyróżniają się uniwersalnością, ponieważ mogą być użyte do spawania wielu odmiennych materiałów, a także możliwością pracy w różnych warunkach i stosunkowo niską ceną.

3. Jak można podzielić spawarki ze względu na metodę spawania, do jakiej się je wykorzystuje?

Spawarki najczęściej dzieli się na urządzenia MIG/MAG, TIG oraz MMA.