1. Automatyczne śledzenie spoin

Funkcja automatycznego śledzenia spoin polega na zamontowaniu w komorze detektora, który zbiera elektrony wstecznie rozproszone, które odbija powierzchnie obrabianego elementu. Gdy wiązka skanuje w poprzek złącza, natężenie elektronów docierających do płyty kolektora zmniejsza się i umożliwia systemowi określenie położenia złącza w stosunku do swobodnie opadającej wiązki – z dokładnością do 20 mikronów.

Automatyczne śledzenie spoin wyłączone
Automatyczne śledzenie spoin włączone
System kontroli śledzenia spoin

Rzeczywisty czas śledzenia spoin

Typowy ślad złącza pozwala na uchwycenie pozycji złącza i ustawienie wartości ugięcia w maszynie. Dzięki temu belka jest dokładnie umieszczona na złączu.

Dzięki śledzeniu spoiny w czasie rzeczywistym (RTST), skanowanie wiązką jest wykonywane przed spoiną podczas spawania, szybko przesuwając wiązkę po spoinie z wystarczającą prędkością, aby uniknąć stopienia. Wartość ugięcia wiązki jest aktualizowana co skan (60 razy na sekundę). Dokładne do 40 mikronów. Dostępny na wniosek.

 

 

Wybór krzyżowy części spawanej przy 18 mA za pomocą RTST (po lewej). Część została umieszczona pod kątem, a system dostosował pozycję belki do złącza w czasie rzeczywistym, gdy część była spawana.

Testować i powtarzać

Automatyczne śledzenie spoin można skalibrować w celu wykonania korekcji przesunięcia poprzez ruch obrabiarki CNC w procesie uczenia i odtwarzania, zapamiętując wartość odchylenia, a następnie przywołując ją podczas spawania.

 

2. Opcje obrazowania

Kamera HDMI

Zaawansowane możliwości obrazowania za pomocą kamery CVE HDMI połączonej z regulowanymi celownikami w celu uzyskania dodatkowej precyzji. Kamera jest w pełni zintegrowana ze sterowaniem opartym na komputerze PC.
Zalety kamery HDMI to:

  • Regulowana funkcja celownika
  • Możliwość autofokusa i zoomu
  • Przechwytywanie obrazu i wideo
  • Jakość HDMI
Kamera HDMI z celownikiem
Integracja z HDMI

Obrazowanie elektronów wstecznie odbitych

Funkcja obrazowania elektronów wstecznie odbitych działa poprzez skanowanie wiązki we wzorze rastrowym w celu wygenerowania obrazu rozproszonego wstecznie obszaru – podobnie jak w przypadku skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM)

Standardowy obraz HDMI
Obraz elektronów wstecznie odbitych

3. Szybkie odchylenie wiązki

Niestandardowy generator funkcji 

Generator funkcji niestandardowych umożliwia tworzenie indywidualnych wzorów odchylenia wiązki i przechowywanie ich w celu przywołania w procesie spawania w ciągu kilku minut.  System jest wyposażony w wydajny interfejs, który pozwala użytkownikom łatwo i szybko stworzyć dowolny wzór, na przykład przejrzysty 3-etapowy proces spawania – oszczędzając czas i ułatwiając spawanie trudnych materiałów.

 

Niestandardowe wzorce generatora funkcji

Generator funkcji rozdzielacza wiązki

Rozszczepianie wiązki jest jedną z najlepszych zalet wiązki elektronowej: ze względu na jej niską masę; może poruszać się z tak dużą prędkością, że można ją podzielić na wiele miejsc jednocześnie, poprawiając jakość spoiny i skracająć czas procesu. Generator funkcji dzielenia wiązki CVE zapewnia przyjazny dla użytkownika interfejs, który pozwala łatwo skonfigurować funkcję dzielenia wiązki. Szybkie odchylanie wiązki umożliwia dzielenie belek i wykonywanie wielu spoin jednocześnie.

Wyniki dzielenia wiązki

Grawerowanie

Cyfrowy sterownik systemu obrazowania pozwala na natychmiastowe grawerowanie tekstu, liczb, kodów QR, logo ip i obrazów na powierzchniach części, wykonywane za pomocą wiązki elektronów.

Przykładowe elementy motoryzacyjne z grawerowanymi kodami DMX

Nawigowanie

Obrazowanie elektronów wstecznie rozproszonych używających funkcji wyszukiwania złączeń i mapowania, może wykonywać spoiny planetarne w celu spawania małych okrągłych częsci za pomocą odchylania wiązki.

Grawerunek
Nawigowanie

4. Surfi-Sculpt

Co to jest Surfi-Sculpt?

Surfi-Sculpt to technologia przetwarzania materiałów, która manipuluje wiązką elektronów w celu modyfikowania tekstur powierzchni, dzięki czemu są one bardziej przydatne i wydajne w zastosowaniach przemysłowych – na przykład w celu lepszego wiązania kompozytów z metalem.

Surfi-Sculpt ma zastosowanie do szerokiej gamy sytuacji, projektów i materiałów z możliwością tworzenia różnych wzorów otworów i szczelin.

Oprogramowanie komputerowe precyzyjnie i powtarzalnie kontroluje lokalizację elementów, dzięki czemu jest to odpowiedni proces do produkcji wielkoseryjnych komponentów z możliwością tworzenia kilkuset elementów w mniej niż 10 sekund. Proces jest bardzo elastyczny, oferując możliwość projektowania niestandardowych funkcji w większości branż, w tym w zastosowaniach medycznych, adhezyjnych i hydrodynamicznych.

Surfi-Sculpt działa poprzez topnienie materiału podłoża za pomocą nagrzanej belki, a następnie przemieszczanie materiału, wykorzystując połączone efekty zmiennej temperatury powierzchniowego napięcia i prężności pary w punkcie działania belki. Ten proces jest powtarzany lub nakłada się na siebie, aby uzyskać pożądane cechy.

Bardzo gruba powierzchnia
Powierzchnia o strukturze plastra miodu
Ultra-lekka powierzchnia

Aplikacje

Branża biomedyczna: Implanty ortopedyczne 

Surfi-Sculpt może zwiększyć bio-funkcjonalność implantów i urządzeń – takich jak ortopedyczne implanty kostne (Obrazek 1) – poprzez bezpośrednią obróbkę lub obróbkę formy.

Pozwala to na ulepszenie projektu, w tym mocowanie implantu, spójność produktu, udaną integrację i wiele więcej.

Produkcja: symetria obrotowa

Wiele części typowych produktów, takich jak uchwyty lub osie, ma symetrię obrotową (Obrazek 2). Za pomocą Surfi-Sculpt można dodawać gwinty wewnętrzne lub zewnętrzne, a także krzyżujące się wzory dla lepszej przyczepności.

Materiałoznawstwo: powłoki powierzchniowe

Surfi-Sculpt może manipulować powierzchniami, aby promować przeczepność między podłożem a powłoką (Obrazek 3). Można to wykorzystywać w wielu branżach, w tym w lotnictwie, medycynie lub motoryzacji.

Obrazek 1: Implanty ortopedyczne
Obrazek 2: Symetria obrotowa
Obrazek 3: Powłoki powierzchniowe