Proces zgrzewania jest jednym ze sposobów trwałego łączenia metali. TECHNIKA SPAWALNICZA oferuje następujące rodzaje zgrzewania:
- Zgrzewanie liniowe – dzieli się na ciągłe, przerywane lub skokowe. Do głównych parametrów dotyczących zgrzewania liniowego należy: natężenie prądu, siła docisku, prędkość zgrzewania, rodzaj materiału elektrod czy czas przerwy w pracy urządzenia. Ten rodzaj zgrzewania wykorzystywany jest do tworzenia szczelnych spoin charakterystycznych dla zbiorników paliwowych oraz urządzeń domowych.
- Zgrzewanie garbowe – rodzaj zgrzewania oporowego. Jest ono techniką łączenia tak zwanych punktów kontaktowych, czyli „garbów”. Zgrzewanie garbowe jest typowe dla produkcji akcesoriów samochodowych oraz do łączenia elementów w kształcie rur, prętów lub śrub.
- Zgrzewanie jednopunktowe w systemie CNC – najpopularniejszy rodzaj zgrzewania oporowego. Na skutek przepływu prądu, miejsca dociśnięcia powierzchni blach rozgrzewają się i łączą ze sobą. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest w przypadku stali niestopowych, stopowych, oraz stopów miedzi i aluminium. Ze względu na wysoką wydajność tego procesu, zgrzewanie jednopunktowe jest z powodzeniem robotyzowane.
Każda z przedstawionych powyżej technologii zgrzewania dobierana jest do konkretnego rodzaju zastosowania. Najbardziej powszechne jest natomiast zgrzewanie jednopunktowe.