Spawanie aluminium – zadanie, które warto zlecić fachowcom

Połączenie ze sobą części wykonanych z aluminium za pomocą spawania to trudne zadanie, które dobrze powierzyć doświadczonemu specjaliście. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest poznanie najważniejszych cech materiału oraz wybranie metody, dzięki której możliwe będzie wykonanie wysokiej jakości spoiny.

Aluminium – co to za metal?

Aluminium to tak naprawdę glin, czyli jeden z najczęściej spotykanych pierwiastków. Na tle innych metali wyróżnia się on swoją lekkością oraz wytrzymałością. W przemyśle doceniany jest przede wszystkim za antykorozyjność, a także plastyczność, umożliwiającą łatwą zmianę jego kształtu. Co więcej, aluminium to stosunkowo tani metal, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach. Można też poddawać go recyklingowi, ponieważ nawet przy jego ponownym wykorzystaniu, nie traci swoich cennych właściwości.

Główne cechy aluminium:

  • niska cena,
  • lekkość,
  • przewodzenie prądu,
  • odporność na korozję,
  • plastyczność,
  • możliwość recyklingu.

Gdzie wykorzystywane jest aluminium?

Z aluminium ma się do czynienia niemal przez cały czas. Materiał ten służy bowiem w branży spożywczej do robienia puszek lub innych opakowań do żywności. Z niego często wykonywane są także akcesoria kuchenne takie jak blaszki do pieczenia, garnki czy patelnie. Aluminium od dawna z powodzeniem wykorzystywane jest również w budownictwie. Materiał ten bowiem nie tylko nie ulega niszczeniu na skutek działania wody, lecz także dobrze zatrzymuje ciepło oraz pozwala na modyfikację swojego kształtu, co daje większe możliwości architektom.

Bardzo często aluminium, a przede wszystkim jego stopy, są wykorzystywane w transporcie. To zawdzięcza on swojej lekkości, dzięki czemu, użyty do wykonania określonych części pojazdu, nie prowadzi do dużego wzrostu jego wagi, co z kolei przekłada się na oszczędność paliwa. Aluminium używane jest zarówno do tworzenia podzespołów samochodów, jak i pociągów. Bardzo często służy ono także do wykonania części samolotów, w przypadku których zazwyczaj stanowi jeden z najchętniej wybieranych materiałów. 

Aluminium przewodzi również prąd, dzięki czemu używa się go też do tworzenia linii energetycznych. Za sprawą tego materiału przewody mogą być lekkie, a także odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Co więcej, aluminium może być także użyte do stworzenia bram czy dachówek. Trzeba przy tym podkreślić, że wykorzystanie opisywanego metalu jest tak szerokie, że trudno wskazać każdą rzecz, która może być z niego wykonana.

Wykorzystanie aluminium jest powszechne przede wszystkim w przemyśle:

  • transportowym,
  • budowlanym,
  • spożywczym,
  • elektrycznym.

Jak spawać aluminium? Wybór odpowiedniej spawarki

Przed rozpoczęciem spawania aluminium, trzeba wybrać odpowiedni sprzęt. Zazwyczaj do łączenia ze sobą elementów tego metalu wykorzystuje się metodę TIG lub MIG. Pierwsza polecana jest szczególnie do spawania cienkich elementów, których grubość nie przekracza 1 milimetra. Wykorzystanie tego rodzaju sprzętu pozwala na uzyskanie wysokiej jakości spoiny, dlatego jest on polecany każdemu, kto chce, aby wykonane przez niego łączenie było nie tylko trwałe, lecz także dobrze się prezentowało.

Do spawania grubszego aluminium wybierane są zazwyczaj urządzenia MIG. Dzięki nim można wykonać odpowiednie spoiny w krótkim czasie. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju sprzęt poleca się osobom, które mają już doświadczenie w spawaniu. Co więcej, spawarki te również umożliwiają spawanie cienkich elementów aluminium, jednak w tym przypadku konieczne jest zastosowanie prądu pulsacyjnego.

Wybierając odpowiedni sprzęt do spawania aluminium, należy również pamiętać, że bez względu na preferowaną metodę, wykorzystywane urządzenie powinno pochodzić od sprawdzonego dostawcy. Specjaliści zatrudnieni w firmie TECHNIKA SPAWALNICZA na podstawie swojego doświadczenia i zdobytej wiedzy wykorzystują oraz polecają wyłącznie wysokiej klasy spawarki, zapewniające odpowiednią jakość spoiny. Ważny jest też ergonomiczny kształt urządzenia, jego moc oraz pobór prądu.

Jaki drut i gaz będą potrzebne do spawania aluminium?

Podczas spawania niezwykle ważne jest także wykorzystanie odpowiedniego drutu. Podobnie jak w przypadku samych spawarek, ważną rolę odgrywa wybór akcesorium wysokiej jakości, które pozwoli na komfortowe łączenie ze sobą aluminiowych elementów. W ofercie firmy TECHNIKA SPAWALNICZA znaleźć można odpowiedni osprzęt, który pozwoli na efektywną i bezpieczną pracę. W przypadku doboru drutu spoiwa należy zwrócić uwagę na jego skład chemiczny oraz średnicę. Średnica powinna być dopasowana do grubości materiału, który ma być spawany – im jest ona większa, tym większa powinna być średnica drutu spawalniczego.

Spawanie aluminium wymaga także zastosowania odpowiedniego gazu, ponieważ ten ma wpływ na jakość spoiny oraz komfort samego spawania. Najczęściej używanym gazem osłonowym jest argon, który może być stosowany bez względu na rodzaj łuku spawalniczego czy pozycję spawania. Co więcej, doskonale jonizuje on łuk. 

O czym pamiętać podczas spawania aluminium?

Do spawania aluminium należy się odpowiednio przygotować. Oprócz nabycia niezbędnego sprzętu oraz akcesoriów konieczne jest też dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie elementów, które mają być ze sobą połączone. W tym celu najlepiej wykorzystać ściereczkę nasączoną płynem odtłuszczającym. Dobrze również użyć drucianej szczotki, pozwalającej na oczyszczenie powierzchni metalu z  tlenków, a w przypadku bardzo dużych zabrudzeń – szlifierki.

Wszelkie zabrudzenia mogą utrudniać proces spawania i sprawiać, że będzie on nieefektywny, a spoina stanie się porowata. Konieczne jest także odpowiednie przygotowanie swojego stanowiska pracy. Należy sprawdzić, czy wszystkie ustawienia sprzętu są poprawne, ponieważ w innym przypadku wykonana czynność może nie dać zadowalających efektów. 

Spawanie aluminium w ofercie TECHNIKI SPAWALNICZEJ

Fachowcy zatrudnieni w firmie TECHNIKA SPAWALNICZA świadczą usługi związane ze spawaniem aluminium. Specjaliści mają do dyspozycji urządzenia od sprawdzonych dostawców cenionych zarówno w Polsce, jak i na świecie, co w połączeniu z ich praktyką sprawia, że w krótkim czasie mogą oni wykonać prawidłowe oraz estetycznie wyglądające spoiny. Co więcej, spawanie w TECHNICE SPAWALNICZEJ odbywa się w specjalnie przystosowanych do tego miejscach, w których szczególnie ważna jest czystość.

Zalety skorzystania z usług firmy TECHNIKA SPAWALNICZA:

  • szybkość realizacji,
  • wysoka jakość spoiny,
  • usługa wykonana przez profesjonalistów,
  • dobór odpowiedniej metody oraz sprzętu do grubości spawanego aluminium.

Specjaliści wiedzą, w jaki sposób spawać każdy ze stopów aluminium tak, aby osiągnąć zadowalający efekt. Osoby zajmujące się spawaniem zawsze dopasowują swoje działania do oczekiwań Klientów. Wszystkie spoiny wykonane w TECHNICE SPAWALNICZEJ są prawidłowe pod względem wtopienia i  wyglądu. Niezależnie od tego, jak duże są elementy wymagające spawania czy jaki mają kształt.